Przejdź do treści

„Zielony cement” od MIT

  Massachusetts Institute of Technology (MIT) to nasz wielki Idol, który co jakiś czas udowadnia, że da się żyć, tylko trzeba ciągle szukać rozwiązań. GitHub na stałe wszedł do kanonu nowoczesnego internetu, co nie przeszkadza w prowadzeniu badań nad tak podobno banalnym problemem, jakim jest cement.

  Produkcja cementu odpowiada za ponad 7 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, a każda tona wytworzonego materiału emituje równowartość CO2. Tylko w 2022 roku wyprodukowano 4,1 miliarda ton.

  Wytwarzanie cementu wymaga zużycia ogromnej energii, a podczas przekształcania wapienia w materiał budowlany zachodzi proces chemiczny, który uwalnia jeszcze więcej CO2.

  Startup Sublime Systems założony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) chce rozwiązać oba problemy. Proponują elektrolizę w temperaturze pokojowej, która eliminuje potrzebę spalania paliwa w piecach rozgrzanych do około 1400 stopni Celsjusza. Proces rozkłada wodę na tlen i gazowy wodór.

  Jak tłumaczy portal Chip, minerały zawierające wapń reagują z wytworzonym kwasem. Powstałe rozpuszczone jony wapnia łączą się z bazą na katodzie. W ten sposób uzyskujemy wapno budowlane, które służy jako bezpośredni zamiennik w tradycyjnym procesie produkcji cementu.

  Sublime Systems wystartowało już z linia pilotażową w swojej siedzibie pod Bostonem, która może produkować nawet 100 ton „czystego cementu” rocznie. Na początku 2026 roku ma powstać większy zakład, a w 2028 roku kolejna, jeszcze większa fabryka.

  Podobny problem stanowi produkcja stali i żelaza, która generuje rocznie około 2,6 miliarda ton dwutlenku węgla, czyli około 7 proc. wszystkich emisji związanych z energią. Startup H2 Green Steel chce wykorzystywać wodór zamiast paliw kopalnych w produkcji stali. Z kolei Boston Metal zastąpi tradycyjne piece reaktorami elektrochemicznymi.

  źródła:

  https://www.chip.pl/2023/09/ekologiczny-cement-material-budownictwo-sublime-systems

  https://www.technologyreview.com/2024/01/04/1086064/material-climate-cost/

  https://www.donald.pl/artykuly/Vip8Rb9X/trwaja-prace-nad-sposobami-wytwarzania-zielonego-cementu