Przejdź do treści

eBay kontra stan Massachusetts

  W czwartek biuro prawne stanu Massachusetts ogłosiło, że eBay będzie musiał zapłacić 3 miliony dolarów kary w ramach ugody z Iną i Davidem Steinerami. Sąd oskarżył firmę o sześć przestępstw, w tym prześladowanie, manipulowanie świadkami i utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

  Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy para z Massachusetts prowadziła biuletyn dla sprzedawców, w którym czasem krytykowała praktyki eBay. Między sierpniem a wrześniem pracownicy wysyłali im w ramach zemsty przesyłki z zakrwawioną maską prosiaka, wieńcem pogrzebowym, karaluchach czy książką o życiu po stracie partnera.

  W proceder było zamieszanych sześciu pracowników, w tym ówczesny dyrektor ds. bezpieczeństwa eBay Jim Baugh. Według prokuratury co najmniej czterech z nich podejmowało próby śledzenia lub nachodzenia ofiar. Oskarżeni zainstalowali nawet urządzenie śledzące lokalizację pojazdu w samochodzie pary.

  – Pracownicy i kontrahenci firmy, zaangażowani w tę kampanię, przeprowadzili ofiary przez prawdziwe piekło w ramach przerażającej kampanii, której celem było uciszenie ich doniesień i ochrona marki eBay – stwierdził Joshua Levy, pełniący obowiązki prokuratora stanowego.

  Baugh został skazany we wrześniu 2022 roku na 57 miesięcy więzienia. W sprawie pozostałych pracowników wciąż toczą się procesy.

  W dalszym ciągu przepraszamy rodzinę Steinerów za to, co przeżyli. Od czasu tych wydarzeń do firmy dołączyli nowi liderzy, a eBay wzmocnił swoje zasady, procedury, kontrole i szkolenia – oświadczył CEO eBay Jamie Iannone.

  źródła:

  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67951113

  https://twitter.com/FBIBoston/status/1272568373847756801?s=20