Przejdź do treści

George Orwell, Lew i Jednorożec

  W wielu przypadkach o popularności pisarza świadczy zainteresowanie jego spuścizną tuż po jego śmierci. Ostatnio taką popularność zdobył Paweł Huelle, kiedy „akcje” jego książek skoczyły w górę wraz z pojawieniem się nekrologów. Innym rodzajem zainteresowania jest przejście praw autorskich do domeny publicznej. George Orwell jest jednym z kilku ważnych pisarzy, który dzięki temu ma szansę być znany nie tylko z Folwarku zwierzęcego i 1984. Plus wspaniała okładka Przemka Dębowskiego.

  * * *

  W eseju Dlaczego piszę George Orwell wyznaje, że nie potrafiłby napisać książki ani artykułu, gdyby nie było to dla niego również doświadczenie estetyczne. Takich – wysokiej próby – doświadczeń dostarcza lektura tego zbioru, który pozwala w pełni docenić skalę talentu i wszechstronność zainteresowań pisarza. Znajdziemy tu głośne eseje programowe poświęcone językowi propagandy, wizji demokratycznego socjalizmu i brytyjskiemu imperializmowi. Przeczytamy dwa wstrząsające teksty narracyjne, w których Orwell rozlicza się ze swoją przeszłością, przywołując młodzieńcze doświadczenia funkcjonariusza policji imperialnej w Birmie. Poznamy także jego przepis na dobre pisarstwo, refleksję nad tym, czy geniuszom wolno więcej, oraz parę myśli o tym, po co spoglądać w oczy ropusze szarej.

  Ze zbioru dziewiętnastu błyskotliwych esejów i smakowitych felietonów wyłania się pełniejszy obraz pisarza – odmienny od tego, jakim chciałyby go widzieć konserwatywne kręgi. To obraz intelektualisty nieulegającego presji otoczenia, krytyka politycznej bierności, antyfaszysty, człowieka opowiadającego się jednoznacznie po stronie wartości lewicowych, osoby wrażliwej na piękno, urodę życia i przyjemność, jaką można czerpać z Natury.

  [tekst pochodzi z noty wydawnictwa Karakter]

  ***

  Książkę można zakupić pod poniższym adresem:

  https://karakter.pl/product-pol-602-Lew-i-jednorozec-Najlepsze-eseje-i-felietony.html?gclid=Cj0KCQiAhc-sBhCEARIsAOVwHuQAClEwHuj_LbUk_DcwtvD2bh1nKx44aBjGueVm8FAB6WtBQKWH2UgaAhxxEALw_wcB